|
najnowszej historii dworu wielkim wydarzeniem była wizyta wnuczki przedwojennych właścicieli – Pani Traudl Weber. Na przełomie lipca i sierpnia 2008 roku przyjechała po wielu latach wraz ze swoimi córkami. Odwiedziny te wywołały wiele wzruszeń. Widok dworu, atmosfera w nim panująca, przywołały wspomnienia z czasów kiedy przyjeżdżała do swojej babci Marty Zuhlke w odwiedziny. Stwierdziła też, że odbudowany dwór w wielu szczegółach odpowiada obrazowi jaki zapamiętała z czasów pobytu u dziadków. Wizyta zaowocowała przyjaźnią. Dziś Pani Traudl Weber wzbogaca historię dworu o stare zdjęcia, wspomnienia, przepisy z kuchni babci Marty oraz inne ważne informacje dotyczące życia we dworze.
Pamiątką z pobytu jest album "Allmoyen. Reise vom 28. Juli bis 4. Auguste 2008" |
ość w dom, Bóg w dom”. Cóż lepiej jak to przysłowie oddaje naszą gościnność. Przez dwór przewinęło się wielu gości z kraju i zagranicy. Przyjmowaliśmy ich z całą serdecznością. Otworzyliśmy przed nimi nie tylko gościnne pokoje, ale wręcz dwór cały, spiżarnię, a także dusze i serce swoje.
Zapraszamy w nasze gościnne progi!
|
zyli niezapomniane chwile, wspólne wyprawy. Tym razem szlakiem starych dworów i pałaców dawnych Prus Wschodnich. Niezapomniane, bo okraszone dawnym spojrzeniem. Dzięki tej wizycie znów wiele nowych, ważnych dla historii dworu informacji. Stare zdjęcia. Kolejny wspomnień ślad!
Przyzwyczaiłam się już do tych wizyt i oczekuję ich z radością. Nie mogę już doczekać się lipca, bo wiem że znów zobaczę Traudl.
|
atysfakcją dla dworu było uzyskanie I-go miejsca w konkursie „Zielone lato 2009” na najlepszy obiekt turystyki wiejskiej Warmii i Mazur. Uznanie znalazło swój materialny wymiar w postaci pucharu, dyplomu oraz nagrody pieniężnej. Zdobycie nagrody jest dla nas powodem do dumy i wielkiej radości. Szczególnie, że jest to nasze pierwsze wyróżnienie w najnowszej historii dworu. Stanowi rekompensatę za nasze zaangażowanie oraz serce włożone w przywrócenie dworu do życia.
|
okazji 11 listopada w Dworze w Jełmuniu miały miejsce spotkania „Patriotyczne chwile”. W bibliotece dworskiej zaprezentowano wystawę „Ojczyzna w sercach naszych”. Były to stare fotografie, druki, książki o tematyce niepodległościowej. Można było także wysłuchać historycznych pieśni od „Bogurodzicy” do „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy świąteczny poczęstunek z wyśmienitym, dworskim sernikiem oraz herbatę i kawę. W dniach od 10 do 14 listopada 2009 Dwór w Jełmuniu odwiedziło wielu gości – całe rodziny, dzieci i młodzież z okolicznych szkół w zorganizowanych grupach. Było rodzinnie i odświętnie. Dziękujemy i zapraszamy za rok!
|
czasie trwania kiermaszu „Wielkanocne smaki Warmii i Mazur”, na dziedzińcu olsztyńskiego zamku Dwór w Jełmuniu zaprezentował tradycyjny, dworski, świąteczny stół. Były na nim pieczone i wędzone mięsa, pasztety, pęta białej kiełbasy. No i oczywiście wielkanocne, drożdżowe baby, serniki i przeróżne baranki... z masła, chleba i ciasta. Wszystkie wykonaliśmy w dawnych formach -żeliwnych, drewnianych i glinianych. Ponadto według starych receptur, które zdobyliśmy od wnuczki Marty Zuhlke – Pani Traudl Weber.
Królową dworskiego stołu była prawdziwa, drożdżowa, żółtkowa baba wielkanocna. Nasz stół zachwycał zwiedzających a Dwór w Jełmuniu zdobył I-sze miejsce w konkursie na „Najsmaczniejszy stół wielkanocny Warmii i Mazur”!
Cieszymy się do dziś i jesteśmy z tej nagrody bardzo dumni, bo wygrać z taką konkurencją to prawdziwy zaszczyt!
|
ak to dawniej we dworach bywało, tak i teraz w Jełmuniu tradycji staje się zadość! Co najmniej raz w miesiącu odbywają się spotkania miłośników historii, sztuki, życia wiejskiego i oczywiście dworskiego. Bierze w nich udział każdy, kto tylko ma ochotę, wolną chwilę oraz chęć zjedzenia wyśmienitego domowego ciasta. Są to spotkania na których poruszane są przeróżne tematy i sprawy.
Ostatnio, 15-go maja, czyli w dniu święta Zofii mieliśmy okazję posłuchać o Zofii Stryjeńskiej, niezwykłej polskiej malarce okresu międzywojennego. „Szalona Zośka, czy rzeczywiście?” tak zatytułowaliśmy nasze spotkanie. Ponadto mogliśmy obejrzeć tekę z planszami jej autorstwa, na których przedstawione zostały polskie stroje ludowe.
Wcześniej naszym spotkaniom z cyklu „Magia książki” przewodziły takie tematy jak: „Portrety Pań wytwornych”, „Piękno Biblii”, „Dwór wiejski według Karoliny Potockiej Nakwaskiej”.
Kolejne, czerwcowe spotkanie (19.06. godz. 18,00) przebiegać będzie pod tytułem: „Co robić gdy...”, czyli poznamy sekretne, praktyczne sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach a zawarte w dawnych poradnikach.
Zapraszamy!
|
|